İmplant markaları

implant markaları

  • SGS İmplant: İsveç menşei olan SGS implant markası Dünya’da büyük bir üne kavuşmuştur.
  • NANOPLAST HÖCHST: Almanya menşei olan Cambridge üniversitesinde Geliştirilen implant markaları sistemlerinden biridir.
  • BİOMET3İ: Amerika menşei olup en çok tercih edilen implant markalarından birisidir.
  • ASTRA TECH: İsveç menşei olan bu implant sistemi Doktorlar tarafından çok tercih edilmektedir.
  • NOBEL BİOCARE: İsveç implant markaları arasında olan bu sistem Dünya’da büyük bir pazara sahiptir.
  • DTİ İMPLANT: Türkiye implant markaları arasında olan bu sistem 2000 yılında TÜBİTAK destekli üretilmeye başlamıştır.
İmplant markaları

Hangi implant markası tercih edilmelidir?

Gerçekten piyasada çok çeşitli implant markaları mevcut ve bu nedenle takip edilmesi zor hale gelmiştir. Türkiye’de implant satışı yapan 200’ye yakın firma vardır. Ve bunların hepsi  kendi tasarımlarının, yüzey özelliklerinin daha iyi olduğunu iddia ediyor. Bunlara yönelik tabi literatürde klinik gözlem çalışmaları yapılıyor.

Doktor tecrübesi ile bunların hangi vakaya hangi implantın daha uygun olabileceğine karar veriyor. Tabi bu vaka ile de alakalı bir implantın tasarımı bir vakaya uygun olmayabilir. Yani her hastaya aynı marka implant yapılacak diye bir şey söz konusu değildir. Bunun kararını da doktorlar hastalara analiz ettikten sonra onay verirler.

İmplant tercih edilirken dikkat edilmesi gerekenler?

  • İmplant tercih edilirken dikkat edilmesi gereken en büyük husus protez safhasıdır. Çünkü implantı biz üzerlerine diş yapmak, kromlar köprüler yapmak için ya da hareketli protezi stabil etmek için yapıyoruz. Yani implantın yapılma amacı üst yapısını taşımak;  bu durumda da üst vakaya uygun üst yapı seçeneklerini içerisinde bulunduran implant markalarını tercih etmekte fayda vardır. Çünkü bazen gerçekten teknik olarak implant her vakaya cevap veremeyebiliyor üst yapı seçeneği olarak.
  • Aynı zamanda dikkat edilmesi gereken en büyük hususlardan bir tanesi de üretici firmaların güvenilir olmasıdır. Güveden kastımız sağlık olarak güven değil ticari olarak güvenli olmasıdır. Çünkü bu üretici firmalar değil de temsilcileri gelip 3-5 sene ticari anlamda çalışıp daha sonra umduğunu bulamayıp kapatıp gidebilirler. Ve uygulanan bu dental implantlar hastalarda daha sonra protezlerine yönelik bir parça gereksinimi duyulduğunda bunları tedarik etmekte sıkıntı yaşanabilir. Hem hekim hem de hasta sorun yaşayabilir.
  • Sonuç olarak firmaların bu zamana kadar ne kadar süre de üretimde oldukları ne kadar süre başarılı bir şekilde kimlere destek verdikleri ve daha sonrasında çıkan problemlerde ürünlerin arkasında durmaları çok önemlidir.
  • Bu tarz durumlarda dental implantlar uygulamalarında geçmişte güven veren ve gelecekte de ticari olarak ta güvenirliliği yüksek firmaların ürünlerini tercih etmekte fayda vardır.
İmplant markaları seçiminde hekim

İmplant markaları önemli midir?

Bazı hastalara sorduğumuzda implant olarak hangi markayı yaptınız dediğimiz zaman hastalar ne marka yaptığını bilmiyor. Ülkemizde 200 den fazla dünyada 1000 den fazla implant markası var. Bazı girişimci insanlar garajlarında implant yapıyorlar ancak kendini kanıtlayan 30 senelik firmalar vardır.

Hangi implant markayı yapılacağını mutlaka Hekiminize sorun. Aklınızda şöyle soru oluşabilir; ben nerden bileceğim iyi bir marka olduğunu evet bilemezsiniz ama arama motorlarına yazın yapacağınız implantı. Öncelikle adı belli olan implant yapın çünkü koyulan implant çok zor yerinden çıkarılır nedeni ise çevresinde ki sağlam kemiği de çıkarmak gerekecek zaten insan ağzında doğru düzgün kemik yok bu nedenden implant markasına çok dikkat edilmesi lazım. Bu yüzden Hekiminize implantınızın markasının ve menşeini sorun, bu işin ayıbı yok doğal olarak hakkınız ve sağlık bakanlığı onaylı sertifikasını alın

İmplant markaları sgs

İmplant markası seçiminde Hekim hastanın fikrini alır mı?

Günümüzde çeşitli implant markaları vardır marka seçimi tamamen Hekimde bağlıdır. Hekimler implant markalarını seçerken; daha önceki literatür bilgilerini bunlarla ilgili yapılmış bilimsel çalışmaları, başarı oranlarına ve kendi cerrahi tecrübeleri altında kendilerine en yatkın olan sistemi seçmekte ve hasta ile paylaşmaktadır bu bilgileri.

Bunlara da göz atın;

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Sohbet
Ortodonti Listesi Yolla!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?