Diş teli fiyatları ne kadardır?

Diş teli

Diş teli tedavisi genelde 12 yaş arasında başlanır. Eskiden 12 ile 20 yaş arasındaydı ama şuan 40’lı yaşlarda dahi dişsel problemler varsa tel takılabiliyor. Özellikle bu durumdan gençler çok rahatsız olabiliyorlar çünkü bazen diş bozukluğu olan gençler gülmekten bile çekiniyor böyle bir durumdan kurtulmak için bir an önce tel taktırması gerekir.

Güncel implant fiyatlarını öğrenmek için tıklayın.

Diş teli nedir?

Ağızdaki çene darlıklarından dişlerde oluşan çarpışıkları, bozuklukları düzeltmek amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Genellikle kişiler dişlerin önde, arkada veya kayması gibi durumlarda diş teli tedavisine başvurular.

karışık dişlenme dediğimiz dönemlerde çocukların 13 yaşına kadar olan dönemlerdir süt dişlerinin dökülüp daimi dişlerin çıkmaya başladığı dönemdir. Karışık dişlenme dönemi sona ererken tedavi uygulandığında dişlerin yerine yerleşmesi sağlanır.

Diş teli nedir

Diş teli tedavisi

Diş teli tedavisi yaklaşık 12 yaş civarında yani ağızda ki tüm süt dişleri düşerek yerlerine kalıcı olan dişleri aldıktan sonra yapılan ortodontik tedavidir.

Dişlerin ön yüzey kısımlarına üzerinden tellerin geçebileceği braket denilen şekli kare, boyutu küçük, paslanmaz çelikten yapılan aygıtlar ya da porselen olan tutmayı sağlayan parçalar yardımıyla sabitlenir. Bu braketlerin içerisine yerleştirilen diş telleri aracığıyla çarpışık olan dişler düzeltirilir. Bu düzelme yaklaşık olarak 2 veya 3 yıl sürer.

 • Ortodontik tedavilerde metal ya da porselen olan braketler kullanılır. Bu diş telleri dişlerin ön yüzeyine yapıştırılır.
 • Dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan sistem ise “lingual” tedavi yöntemidir. Bu uygulanan sistemde diş tellerinin tümü iç kısımda yer aldığı için dışarıdan tel görünmez.
 • Birde şeffaf plak dediğimiz telsiz diş tedavisi yöntemi vardır.

Bir hastamızın 3 yıllık diş teli tedavi hikayesini okumak için tıklayın.

Diş teli tedavisi

Diş teli ilk takıldığında uyguladığı kuvvet hafif bir ağrı verir. Bu ağrı genellikle görünmez ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sürekli ve şiddetli ağrı söz konusu değildir. Şeffaf plaklar ortodontik tedavilerde ki en son teknolojilerden biridir. Hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar ile dişerli düzeltmek için uygulanan telsiz ortodonti tedavisidir. Şeffaf plak tercih edilmesinin en önemli sebebi dişlerin çarpışıklığı düzeltilirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır. Şeffaf plaklarla tedavi hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilir.

Diş teli fiyatları

Diş teli fiyatları tedavisi uygulanmadan önce detaylı bir analiz yapılarak hastanın neye ihtiyacı olduğunun belirlenmesi çok önemlidir. Hastanın ihtiyacına yönelik olarak tedavi planlandığında tel tedavisinin maliyeti oldukça düşürülebilmektedir.

 • Sadece üst ön düşlerindeki bozukluklarından şikayetçi olan bir hastada ve diğer kapanış yönünde bir sıkıntı yok ise fonksiyonel sıkıntı yoksa sadece ön dişlerin düzeltilmesine yönelik bir tedavi maliyetleri oldukça düşürebilmektedir.
 • Bunun yanında estetik teller kullanılması ya da metal teller kullanılması tedavi fiyatını değiştirebilmektedir.
 • Genel olarak ortodontik tedavilerde tedavinin yaşam boyu olan yararı düşünüldüğünde kişinin dişleri düzgün bir şekilde hayat boyu olması sağladığı için tel tedavisi maliyeti aslında yaptırılırken yüksek gibi görünse de tüm hayat boyu bu dişleri kullanacağı için bu maliyete değmektedir.

Diş teli fiyatları 2019 yılında ne kadardır?

2019 yılı Türk Diş hekimleri birliği tarafından baz alınarak türüne göre metal braketler için 2.500 ile 6.000 TL aralığında değişmektedir. Şeffaf diş teli için 3.500 ile 7.500 TL aralığındadır. Bu fiyatlar tek çene veya çift çeneye göre fiyat azalabilir veya artabilir.

Diş yapısı, bozukluk, çene problemi gibi durumlar fiyatların değişmesinde en temel unsurlar arasında yer alır. Her zaman dediğimiz gibi bu problemleri bilmediğimiz için net bir fiyat hiçbir şekilde ve hiç kimse veremez. Lütfen net fiyat için mutlaka bir hekim kontrolüne gidin.

Metal braket diş teli fiyatları

Bu fiyatlar 2019 yılı Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlendiği fiyatlar baz alınmıştır. Yaklaşık fiyat aralığı verilmiştir. Net Fiyat için Diş Hekiminize veya Ortodontistinize başvurun.

Diş Teli Çeşidi Diş Problemi Çene ProblemiÇarpışık MiktarıFiyat
Metal BraketAyrık dişlerTek çene3000 -4000 tl
Metal BraketÇeneÖnde veya arkada6500 -7500 tl
Metal BraketÇarpışıkTek çeneAz3500 -4000 tl
Metal BraketÇarpışık Tek çeneFazla4000 -4500 tl
Metal Braket ÇarpışıkÇift çeneAz5000 -6000 tl
Metal Braket ÇarpışıkÇift çeneFazla6000 -7000 tl

Şeffaf diş teli fiyatları

Şeffaf diş teli fiyatları 2019 yılı Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlendiği fiyatlar baz alınmıştır. Şeffaf diş telleri 4500 ile 9000 TL arasında değişmektedir. Yaklaşık fiyat aralığı verilmiştir. Net Fiyat için Diş Hekiminize veya Ortodontistinize başvurun.

Diş Teli Çeşidi Diş Problemi Çene ProblemiÇarpışık MiktarıFiyat
ŞeffafAyrık dişlerTek çene4500 -5500 tl
ŞeffafAyrık dişlerÇift çene7000 -8000 tl
ŞeffafÇarpışık dişlerTek çeneAz- Fazla5500 -6000 tl
ŞeffafÇarpışık dişler Çift çeneAz- Fazla8000 -9000 tl

Diş teli çeşitleri

Diş teli çeşitleri ; metal , estetik , içten , ve şeffaf plaklarla ortodonti şeklinde ayrıt edilebilmektedir.

 • Metal teli daha çok 12 -18 yaş gurubundaki bireylerde uygulanan teldir.
 • Estetik ise; erişkin hastalarda uygulanan tedavi kapsamındadır avantajı daha az görünür olmasıdır.
 • İçten diş teli; tamamen görünmez durumdadır hatta görünmez tel tedavisi olarak bilinir.
 • Tabi ki güncel olarak şeffaf plaklarla da ortodonti dediğimiz telsiz ortodonti tedavi yöntemleri olarak yapılmaktadır.
Diş teli çeşitleri

Diş teli renkleri

Aslında tel tedavisinde renk seçimi dikkat edilmesi gereken konulardan birsidir. Örneğin 14 yaşında tedavi görecek bir çocuk için metal braketler uygulanacağına renkli braketlerin uygulanması çocuk için eğlenceli bir hale gelecektir. Daha doğrusu renkli diş tellerini gençler bile tercih etmektedir. Ama üst yaş gurubu hastalar için uygun olmayacağından seramik braket kullanmaları daha iyi olacaktır.

Bunlara da göz attınız.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

38 Yorumlar

 1. Selam hocam , diş teli fiyatları niye bu kadar pahalı? Devlette desen 18 yaş altı özel de nereden baksanız 6 bin altın da değil. Ucuz yaptıracak hiç kimse yok mu?

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar Merve hanım, basit bir örnek vermek gerekirse özel diş kliniklerin olduğu konumlar, Hekimin tecrübesi, Kullandığı malzemeler gibi durumlar doğrudan diş teli tedavinize fiyat artışı olarak yansıyabilir. Artık çoğu klinikler ücretsiz muayene hizmeti veriyor, sizde bu durumda farklı yerlerde muayene olup fiyat alabilirsiniz.

   1. Merhaba ben de dil teli takmak istiyorum üst iki köpek dişim yukarda bunun için tedevi görmek istiyorum ve alt dişlerimde de biraz sorun var sizce fiyat ne olabilir

    1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

     Merhablar Ali bey , WhatSapp üzerinde bizimle iletişime geçip diş teli tedaviniz ve fiyatlar hakkında detaylı bilgi verelim

 2. Benim alt ön dişlerimden birisi aşırı derecede çarpışık gülmeyi bırakın, bazen ağzımı açmaya bile utanıyorum. Bu tek dişim için tel taktırmak istiyorum. Taktırsam ne kadar bir fiyata olur?

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar Furkan Bey, Tek o dişiniz için tel taktırma gibi bir durum söz konusu değildir. Çarpışık olan dişiniz alt çenede olduğu için alt çene için tel tedavisi olmanız gerekiyor. Sebebi ise; tek dişiniz düzeltilirken diğer dişlerle uyumlu ve düzgün bir şekilde hareket etmesi lazım. Fiyat için net bir tutar söylemek zor olacaktır. Ama TDB fiyatını baz alırsak 3500 – 4000 tl civarında başlamaktadır.

 3. Hüseyin Berkay Yavaş says:

  Merhaba,
  Ben küçükken diş teli tedavisi görmüştüm ama erken çıkarttığım için tam olarak düzelmedi. Tekrar diş teli tedavisi görmek istiyorum. Bir sakıncası var mıdır?

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar Hüseyin bey; Öncelikle böyle bir olay yaşadığınız için üzgünüz. Diş teli tedavisi gördüğünüz dönemde eğer ciddiye almayıp önem vermediyseniz, önceki diş yapınızı, görünüşünü aşırı derecede bozabilir. Ama tekrar bir tedavi size hiçbir sorun çıkartmayacaktır.

  2. Benim üst dişlerim birbirinden aşırı ayrık hiçbir fotoğrafta dişlerim görünürken güldüğüm bir poz bile yok. Artık inanılmaz derecede rahatsız olmaya başladım. Fiyatları da çok fazla bilmiyorum. Ne yapmam gerekiyo fiyatlar hakkında bi bilgi verebilir misiniz

   1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

    Merhabalar İlker Bey, diş probleminizi tam olarak bilmediğim için ortalama bir fiyat söylersek TDBY’i baz alarak 3.000 ₺ ile başlayıp 7.000 ₺”ye kadar gidebilir.

 4. Merhabalar hocam, sizin ilgi alanınız dışında sanırım ama cevap verebilirseniz çok mutlu olurum. Çocukluğumdan beri çarpık diş problemim var yani aşırı derecede haliyle çenem geride bu benim nefes almamı, ağzımı düzgün bir şekilde kapatmamı, uyku kalitemi her şeyi etkiliyor. Acilen ortodontik tedaviye ihtiyacım var. Yani sorunum estetik kaygıdan öte sağlık odaklı. Hayat kalitemi ciddi şekilde düşürüyor. Sorun şu ki diş teli fiyatları çok uçuk olduğu, benim de durumum olmadığı için takamıyorum. Bir gün internette gezerken bir siteye denk geldim ve malkolüzyon tanısı koyulan hastalarda yani durumu çok kötü olan hastalar için ortodonti tedavisi sanırım ücretsiz yapılıyormuş.

  Bunun doğruluğu nedir? Eğer devlet hastanesinden malkolüzyon tanısı konup sevk edilsem tedavinin ücretsiz yapılması veya ciddi bir şekilde indirim yapılması mümkün müdür? Şimdiden teşekkür ediyorum hocam.

 5. Selamlar, 18 yaşındayım üniversiteye başlayacağım. Üst dişlerimde bir sıkıntı yok ama alt alt ön ve yan dişlerim biri yamuk ve bir dişim diğerinin arkasında. Üniversiteye gitmeden önce diş teli tedavisine başlamak istiyorum. Ne kadara yaptırabilirim acaba ve tedavisi ne kadar sürer. Cevaplarsanız cok memnun kalirim

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Geçmiş olsun onur bey, dişlerinizde olan problemi tam anlayamadım dilerseniz size yakın bir diş kliniğine randevu alıp diş probleminize göre fiyat alabilirsiniz. Probleminiz tek çenede olduğu için fiyat biraz daha uygun olacaktır. Onun haricinde diş telinin ağızda kalma süresi en az 2 senedir.

 6. Merhabalar 12-13 yaşlarımda diş teli tedavisi görmüştüm ama tedavinin sonunda sıkıldığım İÇİN bıraktım daha sonrasında 20 liklerin sıkıştırması sonucu üst çene önde ki 2 dişim yamuldu biraz, fiyat ve süreç hakkında bilgi almak istiyordum

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar Ufuk Bey, bu durumda üst çene tedavisi olmanız gerekecektir. Dişlerinizde ki çarpışık miktarını ve durumunu bilmemekle beraber ortalama 24 ay diş teli takma süreci olacaktır ve TDB ye göre ortalama bir fiyat söylersek 3500 – 4000 TL gibi fiyatlardan başlamaktadır. Net fiyat ve süre için bir hekime görünmeniz en doğrusu olacaktır.

 7. Fatih emre yılmaz says:

  Benim iki dişimde dolgu var ve dişlerim arası çok açık dolgu diş teli teli tedavisine engel olur mu ?

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhablar Fatih Emre Bey, Dolgu olan dişleriniz tel tedavisi olmanıza hiçbir engel olmaz ?

 8. Hocam hayırlı günler yaşım 27 dişlerimin problemi biraz ayrışık bunun için ortodontik tedaviye başlamak istiyorum ama benim merak ettiğim diş telleri ne kadar süre ağzımda kalacak?

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar Selçuk Bey, diş telleri en az 2 yıl en fazla 3 yıl kadar ağzınızda durabilir. Fakat diş probleminiz aşırı derece değilse bu süre daha da azalabilir.

 9. Merhaba dış teli taktırmak istiyorum.on üst iki disim’de kaplama var dış teli takılmaya engel olurmu dış teli takılırsa o kapamalarda düzelir mi

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar Nimet Hanım, Kaplama dişleriniz geçici plastik kronla değiştirilip rahat bir şekilde tel takılabilir.

 10. Hocam merhaba benim ön dişlerim çok fazla önde değil birazcık önde alt çene ve üst çene kapanmıyor biraz pay kalıyor aralarında benim yaşım 20 tel tedavisimi gerekiyor fiyat ne olur

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhablar Hakan Bey, evet bu durumda tel tedavisi görmeniz gerekecek, Dişlerinizin durumunu net görmediğimden dolayı tahminen plak tedavisi ile de tedavi olabilirsiniz bu neden dolayı bir fiyata vermem ama ağız için panoramik bir filim olursa ortodontist hocalarımız tarafından incelenip tedavi şekli, süreç ve maliyet hakkında tarafınıza bilgilendirme yapabilirz, ya da isterseniz kliniklerden randevu alıp ücretiz muayene ettikten sonra daha net bir fiyat verirler.

 11. Ayşegül deniz says:

  Merhaba benim alt çenem geride yani dişlegim. Dişlerimde yamukluk yok fiyat ne kadar olur ortalama olarak ?

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar ayşegül hanım, Panoramik bir filminiz var ise WhatSapp üzerinde bizimle iletişime geçip atarsanız size net bir bilgi ve fiyat çıkartabiliriz.

   1. Hocam merhabalar benim de aynı şekilde alt çenem geride biraz ben de film atsam yardımcı olur musunuz ?

    1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

     Merhaba Agir, elbette WhatSapp üzerinden atarsanız yardımcı olurum ?

 12. Merhaba iyi günler benim ön dişim ayrık başka bir sorun yok maliyeti nekadardır

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar Mahir Bey, Ayrıl olan dişleriniz alt çene mi üst çene mi Whatsaptan bize yazabilir misiniz?

 13. Merhaba iyi günler . Benim üst dişlerimde tavşan dışı denilen dişlerden birisi içe doğru çok hafif bu beni rahatsız etmiyor ama onun yaninda bulunan köpek disi denilen dişle tavşan diş arasında kalan dişim dışarıya doğru çıktı . Küçüklükten beri böyle rahatsız etmesini geçtim artık çok ağrıyor dayanamıyorum üst dudağımı kapatırken bile çok acıyor kopacak diye korkuyorum . Maliyeti ne kadar tutar ?

 14. merhaba benim üst çenemdeki köpek dişlerimden sağ taraftaki diş öne ve aynı yerde damak tarafında da diş var alt çenemdeki orta dişlerim biraz çarpık ve yamuk bunun tel masrafları ne kadar tutar ve tedavi süreci ne kadar sürer acaba yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar Ekrem Bey, Daha sağlıklı bilgi adına lütfen bizi arayarak ya da WhatSapp üzerinden bizimle iletişime geçin. ?

 15. iyi günler, benimde alt çenem geride ve sürekli çenemden ses geliyor arada takıldığı oluyor ve fazla açamıyorum ağzımı vs. dişlerimde yamukluk yok gayet düzgün. bunun için nasıl bir tedavi olunur yani uzun sürer mi ve fiyat ne kadar olur yardımcı olur musnuz

  1. Ve altta bir dişim yok o engel olur mu

 16. Merhabalar,
  Benim alt dişlerimden sadece bir tane lateralimde çarpıklık var bu yüzden sadece alt çene tel tedavisi görmek istiyorum yaklaşık ne kadar tutar acaba?

  1. DNT SAĞLIK A.Ş says:

   Merhabalar İrem Hanım, bu dişinizde ki çarpıklık miktarına göre bulunduğunuz şehirde doktor açısından fiyata farklık gösterebilir ortalama 3000 tl ile 5000 tl ile değişir.

 17. Merhabalar benim ust cene iki kopek dişim ustten cikti bunun icin bir fiyat ogrensem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Sohbet
Ortodonti Listesi Yolla!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?