Diş teli

Diş teli tedavisi genelde 12 yaş arasında başlanır. Eskiden 12 ile 20 yaş arasındaydı ama şuan 40’lı yaşlarda dahi dişsel problemler varsa tel takılabiliyor. Özellikle bu durumdan gençler çok rahatsız olabiliyorlar çünkü bazen diş bozukluğu olan gençler gülmekten bile çekiniyor böyle bir durumdan kurtulmak için bir an önce tel taktırması gerekir.

Diş teli nedir?

Ağızdaki çene darlıklarından dişlerde oluşan çarpışıkları, bozuklukları düzeltmek amacıyla yapılan bir tedavi yöntemidir. Genellikle kişiler dişlerin önde, arkada veya kayması gibi durumlarda diş teli tedavisine başvurular.

karışık dişlenme dediğimiz dönemlerde çocukların 13 yaşına kadar olan dönemlerdir süt dişlerinin dökülüp daimi dişlerin çıkmaya başladığı dönemdir. Karışık dişlenme dönemi sona ererken tedavi uygulandığında dişlerin yerine yerleşmesi sağlanır.

Diş teli nedir

Diş teli tedavisi?

Diş teli tedavisi yaklaşık 12 yaş civarında yani ağızda ki tüm süt dişleri düşerek yerlerine kalıcı olan dişleri aldıktan sonra yapılan ortodontik tedavidir.

Dişlerin ön yüzey kısımlarına üzerinden tellerin geçebileceği braket denilen şekli kare, boyutu küçük, paslanmaz çelikten yapılan aygıtlar ya da porselen olan tutmayı sağlayan parçalar yardımıyla sabitlenir. Bu braketlerin içerisine yerleştirilen diş telleri aracığıyla çarpışık olan dişler düzeltirilir. Bu düzelme yaklaşık olarak 2 veya 3 yıl sürer.

  • Ortodontik tedavilerde metal ya da porselen olan braketler kullanılır. Bu diş telleri dişlerin ön yüzeyine yapıştırılır.
  • Dişlerin iç yüzeyine yapıştırılan sistem ise “lingual” tedavi yöntemidir. Bu uygulanan sistemde diş tellerinin tümü iç kısımda yer aldığı için dışarıdan tel görünmez.
  • Birde şeffaf plak dediğimiz telsiz diş tedavisi yöntemi vardır.

Bir hastamızın 3 yıllık diş teli tedavi hikayesini okumak için tıklayın.

Diş teli tedavisi

Diş teli ilk takıldığında uyguladığı kuvvet hafif bir ağrı verir. Bu ağrı genellikle görünmez ve kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sürekli ve şiddetli ağrı söz konusu değildir. Şeffaf plaklar ortodontik tedavilerde ki en son teknolojilerden biridir. Hastaya özel yapılmış şeffaf plaklar ile dişerli düzeltmek için uygulanan telsiz ortodonti tedavisidir. Şeffaf plak tercih edilmesinin en önemli sebebi dişlerin çarpışıklığı düzeltilirken ortodontik tedavi gördüğünüzün belli olmamasıdır. Şeffaf plaklarla tedavi hem erişkinlere hem de genç ve çocuklara uygulanabilir.

Diş teli fiyatları?

Diş teli fiyatları tedavisi uygulanmadan önce detaylı bir analiz yapılarak hastanın neye ihtiyacı olduğunun belirlenmesi çok önemlidir. Hastanın ihtiyacına yönelik olarak tedavi planlandığında tel tedavisinin maliyeti oldukça düşürülebilmektedir.

  • Sadece üst ön düşlerindeki bozukluklarından şikayetçi olan bir hastada ve diğer kapanış yönünde bir sıkıntı yok ise fonksiyonel sıkıntı yoksa sadece ön dişlerin düzeltilmesine yönelik bir tedavi maliyetleri oldukça düşürebilmektedir.
  • Bunun yanında estetik teller kullanılması ya da metal teller kullanılması tedavi fiyatını değiştirebilmektedir.
  • Genel olarak ortodontik tedavilerde tedavinin yaşam boyu olan yararı düşünüldüğünde kişinin dişleri düzgün bir şekilde hayat boyu olması sağladığı için tel tedavisi maliyeti aslında yaptırılırken yüksek gibi görünse de tüm hayat boyu bu dişleri kullanacağı için bu maliyete değmektedir.

Diş teli çeşitleri?

Diş teli çeşitleri ; metal , estetik , içten , ve şeffaf plaklarla ortodonti şeklinde ayrıt edilebilmektedir.

  • Metal teli daha çok 12 -18 yaş gurubundaki bireylerde uygulanan teldir.
  • Estetik ise; erişkin hastalarda uygulanan tedavi kapsamındadır avantajı daha az görünür olmasıdır.
  • İçten diş teli; tamamen görünmez durumdadır hatta görünmez tel tedavisi olarak bilinir.
  • Tabi ki güncel olarak şeffaf plaklarla da ortodonti dediğimiz telsiz ortodonti tedavi yöntemleri olarak yapılmaktadır.
Diş teli çeşitleri

Diş teli renkleri?

Aslında tel tedavisinde renk seçimi dikkat edilmesi gereken konulardan birsidir. Örneğin 14 yaşında tedavi görecek bir çocuk için metal braketler uygulanacağına renkli braketlerin uygulanması çocuk için eğlenceli bir hale gelecektir. Daha doğrusu renkli diş tellerini gençler bile tercih etmektedir. Ama üst yaş gurubu hastalar için uygun olmayacağından seramik braket kullanmaları daha iyi olacaktır.

Bunlara da göz attınız.