Diş teli tedavisinde ilk gün

Diş teli tedavisi

Diş teli tedavisi süreci , maliyetleri , önerileri , bakımı gibi tüm Konuları anlatacağım. Eğer diş teli taktırmayı düşünen arkadaşlar ya da yeni taktıranlar varsa sizleri nasıl bir tedavi süreci bekliyor daha doğrusu neler bekliyor kısaca bilgiler vereceğim.

Öncelikle çok kısa kendimden bahsetmek istiyorum sonrasında ise diş teli tedavisinden önceki süreç , diş teli tedavisinde ki süreç ve diş teli tedavisinden sonra ki süreçlerde sizleri neler bekliyor kısaca onlardan bahsedeceğim.

Diş teli tedavisine ne zaman başladım?

Ben ilk okul dönemimde bir diş teli tedavisi gördüm. Dişlerimde çarpıklık ve yamukluk vardı dolayısı ile bir süre damaklık daha sonra diş teli taktım ve dişlerim düzeldi. Tam istediğim konuma gelmişti. Ancak sağ tarafta olan köpek dişim burnumun dibine kadar çıktı daha sonra iltihaplaştı bu nedenden dolayı onu oradan çektirmek zorunda kaldılar ve seneler içinde benim dişlerim bir diş boyu kadar sağa kaydı ama dişlerimde bir yamukluk, çarpıklık vs. herhangi bir şey yoktu aslında bu durum zaman içerisinde oldu yani diş çekildikten sonra hemen sonra dişler kaymadı belirli bir süre aldı.

Diş teli tedavisine ne zaman başladım

Bu durum beni çok fazla rahatsız etmedi bir diş teli tedavisine başlamadım çünkü diş teli tedavisine başladığınız zaman doktorunuzun belirleyeceği aralıklarla diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerekiyor. Ben liseden sonra yurt dışında olduğum için maalesef başlayacak zamanım olmadı. Daha sonra Türkiye’ye döner dönmez hemen diş doktoruma gittim onun öncesinden benden istedikleri bazı şeyler vardı ; dişimin çekilmesi gerekiyordu başka tedavi yapılması gerekiyordu diş teli tedavisinden olumlu bir sonuç alabilmem için dolayısıyla önce onları yaptım. Türkiye’ye döndükten sonra aşağı yukarı bir sene sonra diş teli tedavisine başladım.

Diş teli tedavisi öncesi?

Kararınızı verdiniz bu tedaviye başlamak istiyorsunuz bence dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan bir tanesi doktor seçimi. Benim doktorum aile dostu olduğu için ben herhangi bir yerle görüşme gereği duymadan direkt kendisine gittim oda beni bir ortodontiste yönlendirdi ve onunla beraber yaklaşık 3 senedir devam ediyoruz ne bir sorunla karşılaştım nede bir yanılgıya girdim aksine çok memnun kaldım ve mutluyum. Ancak çevremden duyduğum kadarı ile çok fazla farklı fikirler sunan ve çok fazla fiyatlandırmalar veren hastaneler, diş hekimleri ve  özel poliklinikler mevcut. Dolayısı ile sizin kafanıza en çok yatan doktora karar vermeniz tedavi başlangıcında en önemli konulardan bir tanesidir.

Diş teli tedavisi için neler yapmanız gerekiyor ?

 • Öncellikle çok büyük bir ihtimalle hastane , ortodontist ya da ilgili doktor sizden bir diş filmi yani ağız ve çene filmi isteyecektir.
 • Bu filmi çektirdikten sonra doktorunuza gidiyorsunuz ve doktorunuz sizin ağzınızla ilgili dişlerinizle ilgili nasıl bir çalışma yapılacağına karar veriyor.
 • Ondan sonra ki süreçte bana uygulanan hali ile dişinizin alçı gibi bir madde ile kalıbını alıyorlar. Çocukluk dönemimde diş teli tedavisi görmeden önce de belirli aralıklarda da sürekli dişlerimden bu şekilde kalıplar aldılar. Yalnız herkes için aynı tedavi uygulanmayacağı için o konuda bir şey diyemem.

Diş teli tedavisinde ilk gün?

Doktorunuz tarafından uygulanacak tedaviye karar veriliyor braketler dişlerinize takılıp telle ya da lastikle birbirine bağlanıyor. Bu arada farklı braket çeşitleri mevcut bendekiler şeffaf braketler beyaz renkli diş renginde dolayısı ile ben çalıştığım iş nedeni ile metal braket taktırmayı tercih etmedim

Diş teli tedavisinde ilk gün

Ama metal braketlerle işlemlerin birazcık daha hızlı sonuçlanacağını doktorlar söylüyorlar bu uyarıyı da göz ardı etmemek gerekiyor. Ayrıca bu şeffaf braketler normal metal braketlere nazaran biraz daha maliyetli diyebilirim. Şeffaf ve metal braketler haricinde yaş olarak genç arkadaşlarımızın taktığı renkli braketlerde var kırmızı,turuncu renkli braketlerde var . Bence çok güzel duruyor genç yaşlarda bu tedaviye başlamış olsaydım kesinlikle renkli braketleri tercih ederdim.

Diş teli tedavisi yöntemleri?

Genellikle uygulanan şekli ile dişlerin ön tarafına braketler yani teller takılıyor. Ancak bunun arka tarafına uygulanan şeklide var yani braketlerin diş tellerinin ön tarafta gözükmesini istemezseniz ağzınız da hiç görünmesini istemiyorsanız arka tarafa da uygulatabilirsiniz. Ancak duyduğum kadarı ile o farklı bir uzmanlık gerektiriyormuş her diş hekimi ya da ortodontist bunu yapamayabilir.

Braketler haricinde aralarda bana uygulanan farklı tedavi yöntemleri de oldu bunlardan da bahsetmek istiyorum;

 • Bir tanesi damaklık şeklinde ön tarafında herhangi bir tel olmadan bunu dişlerinize takıyorsunuz. Bunu ben kurarak açıyordum bu dişlerin hem yer değiştirmesine neden oluyor hem de istediğimiz aralığı yakalamak için bir süre bunu kullandım.
 • Ayrıca bunun yarım olanı var bir süre de onu kullandım. Bu yarım olan da tel vardı ağzınıza taktığınız zaman tel gözüküyor.
 • Bide son yıllarda ülkemizde sıkça kullanılan başka bir sistem ise İnvisalign adı tedavi yöntemi var?

İnvisalig tedvisi nedir?

İnvisalign şeffaf bir plak bunu yine dişlerinizin ölçüsü ve kalıbı alındıktan sonra bilgisayarda diş hekimi ya da ortodontistiniz bunu ayarlıyor ve size bir plak veriyor. Bu plağı taktığınız anda dişlerinizin hepsi aynı anda hareket ediyor. Bu tedavi yöntemi hem normal diş teli tedavilerine nazaran biraz daha yüksek maliyetlidir. Hem de dişlerinizin hepsi bir anda hareket ettiği için normal diş teli tedavinize nazaran birazcık daha ağrı ve acı yol açmasına neden olabilir.

Diş teli tedavisi maliyetleri?

Aslında bu bana çok sorulan bir soru maliyetler tamamı ile sizlerin dişlerinize uygulanacak tedaviye ve süreye bağlı olarak kesinlikle değişkenlik gösterecektir. Şuan için net bir fiyat aralığı söylemem çok doğru olmayabilir. Benim etrafımdan duyduğum hali ile aşağı yukarı 3-4 bin TL civarından başlamaktadır. Diş teli tedavileri dediğim gibi uygulanacak diş tedavi yöntemlerine bağlı olarak 8-10 bin TL’ye kadar ya da daha yüksek maliyetlere çıkabilir.

Diş teli tedavisinde acı var mı?

Bana en çok sorulardan bir tanesi de buydu hatta kontrole giderken çıktıktan sonra acı, ağrı oldu mu soran arkadaşlarım vardı. Acıyor mu? Aslında bu birazcık sizin acı eşiğinizle alakalı bir durum. Benim acı eşiğim çok düşük olmasına rağmen benim çok fazla canım acımadı. ilk etapta taktığınız bir kaç hafta , bir kaç ay dediğim gibi bu tamamen size bağlı olarak değişiklik gösterip biraz ağrı olacaktır. Şöyle düşünün dişleriniz sürekli hareket ediyor olacak ve bununla ilgili diş etleriniz de birazcık ağrı olacaktır.

 • Taktığınız braketler ön tarafta ise dudaklarınızın iç kısmında ve yanak kısımlarında bu af dediğimiz yaralara sebep olabilir. Parçalanmalara birazcık kanamalara sebep olabilir.
 • Eğer braketleri iç tarafa taktırıyorsanız o zamanda dilinize birazcık zarar verecektir. Onun için ilk etapta ağrı kesici veya kas gevşetici bence kas gevşetici daha çok işe yarıyor onun için kullanabilirsiniz.
 • Size bal mumu denilen böyle lastik gibi, sakız gibi o kıvamda bir şey veriyorlar bunu kopartıp minik parçalar halinde ağzınızda ki braketlerin üzerine yerleştiriyorsunuz. Çok kalıcı bir yöntem değil tabi ki ama ağrıyan yerleri kanayan yerleri bir nokta da birazcık rahatlatmak için kullanabilirsiniz.
 • Bu süreçte ilk olarak beslenme konusunda birazcık sıkıntı yaşayabilirsiniz.
 • İlk aylarda ya da ilk haftalarda birazcık sıvı besinler almanızı tavsiye ederim çünkü katı yiyecekleri çiğneyecekseniz daha çok ağrıya sebep olabilir.
 • Kilo vermek isteyenler içinde güzel bir yöntem diyebilirim.

Diş teli tedavisinde ağız sağlığı bakımı?

 • Eskiden dişlerinizi günde iki kez fırçalıyorsanız diş telleri ağzınızdayken günde 4 kez fırçalamanız gerekiyor. Çünkü yediğiniz besin maddeleri içtiğiniz şeyler bunlar diş telleriniz arasına giriyor sizi rahatsız edebilir dişlerinizde çürümeye sebep olur.
 • Diş fırçası seçimi yaparken bence orta sert kıllı fırçalar değil yumuşak kıllı diş fırçalarını tercih etmenizi öneririm.
 • Ayrıca ağız gargaraları , ya da elektronikli ağız duşu cihazları var bunları da kullanabilirsiniz bu hem  bakteri oluşumunu, ağzınızda yara varsa onun geçmesine yardımcı olacaktır.
Diş teli tedavisinde ağız sağlığı bakımı

Diş teli tedavi sonrasında ki süreç?

Aslında benimde çok aşina olduğum bir durum değil çünkü henüz tedavim sonlanmadı. Ancak şöyle bir şey oluştu. Ben 3-4 senedir diş teli takıyorum. Dediğim gibi 3-4 sene dedim diye gözünüz korkmasın aslında ben bu tedaviyi 2 sene içinde de çok rahat bir şekilde bitirebilirdim.

Ancak arada bir dönem ben çıkartırdım yurt dışına gittim ve geri döndüğümde de tekrardan taktırmadım ve sabitlemede yapılamadı dolayısı ile dişler birazcık geri kaydı. Dişler geri kaydığı için tekrardan diş teli tedavisine başladım. Sıfırdan diş teli tedavisine başlıyormuş gibi oldu ve o ilk bir sene tamamı ile boşa gitmiş oldu.

 • Diş tellerini çıkarttıktan sonra sabitleme işlemi çok önemlidir. Bu konuya dikkat etmezseniz dişlerinizde kaymalar,bozulmalar veya geri dönmeler olabilir.
 • Bunu duyduğum kadar iki yöntemle yapıyorlar ya arkadan bağlıyorlar ya da bir plak veriyorlar.
 • Plağı gün içinde ya da gece yatarken önerdiği süre zarfı için de bunu takıyorsunuz.
 • Bu şekilde dişlerinizi sabitlemede yardımcı oluyor bu da sizin dişlerinizin kaymasını, bozulmasını önleyecektir.

Diş teli tedavisi için tavsiyelerim?

Arkadaşlar size ufak bir  tavsiyem var yazının başında da değinmiştim ancak tekrarlamak istiyorum;

 • Kendi vücudunuzla ilgili dişlerinizle ilgili kafanıza takılan bir şey varsa ,imkanınız ve zamanınız varsa ve maddi olarak durumunuz buna uygun ise bence hiç düşünmeden diş teli tedavisine başlayın.
 • İnsanlar benim hakkımda ne düşünür? Benim yaşım bilmem kaç oldu? Yok evlendim , işte liseye gidiyorum, ilkokula gidiyorum gibi şeyler bence kafanızda olmasın.
 • Bir şeyi kafanıza takarsanız ve bunu tedavi etmezseniz bununla ilgili herhangi bir önlem almazsanız hayatınızda ileri ki dönemlerde ,ileri ki yıllarda bunu tedavi ettirmek daha da zorlaşacaktır.
 • Dediğim gibi bu tedaviye ben 3-4 senedir devam ediyorum ve ben aşağı yukarı 4-5 senedir kurumsal bir firmada satış müdürü olarak çalışıyorum bazen çok büyük uluslararası firmaların CEO’ları ile genel müdürleri ile toplantıya giriyorum ve insanların diş tellerimle ilgili herhangi bir şey  söylediğini ya da bir bakış attığını hiç görmedim zaten böyle bir şey dile getirseler bile asla ve asla umurumda olmaz çünkü bu benim hayatım benim kararım dolayısı ile ben böyle bir karar verdim ve bununla ilgili çok mutluyum.

Bunlara da göz attın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

1 Yorum

 1. […] Bir hastamızın 3 yıllık diş teli tedavi hikayesini okumak için tıklayın. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Sohbet
Ortodonti Listesi Yolla!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?