Diş teli lastiği nasıl takılır

Diş teli lastiği

Birçok kişinin haberi bile olmadığı diş düzeltme tedavilerinde kullanılan yöntemlerden diş teli lastiği oldukça önemli bir faktördür. Dişlerin bozukluk seviyesine göre kullanılması şart olan diş teli lastiği diş teli tedavinizin en ağrılı dönemleri yaşamanıza neden olabilir. Diş teli her ne kadar önemliyse diş teli lastiği de bir o kadar önem arz etmektedir.

Diş teli lastiği satın almak için bizleri arayarak veya WhatsApp’tan iletişime geçerek sipariş edebilirsiniz. Türkiye’nin her yerine kargo.

Diş teli lastiği satın al
MarkaBoyutMM
leoneLight1/8- 3,2 mm
leonelight3/16- 4,8 mm
leonelight1/4- 6,4 mm
leonelight3/8- 9,5 mm
leonemedium1/8- 3,2 mm
leonemedium3/16- 4,8 mm
leonemedium5/16- 7,9 mm
leonemedium3/8- 9,5mm
leoneheavy3/16- 4,8 mm
leoneheavy1/4- 6,4 mm
leoneheavy5/16- 7,9 mm
leoneheavy3/8- 9,5 mm

Tedavi görmüş bir hasta için diş teli lastiği önemi?

Bu konuyu diş teli tedavisi görmüş bir birey olarak değerlendirecek olursam; lastikle ilk tanıştığımda çok zorlanmıştım bu nasıl kullanılır saçma gereksiz bir şey olarak gelmişti oysa ki ön yargıdan ancak bu kadar güzel uygulamayla insana ders verilirdi. Lastiklerle savaşım yaklaşık 1 yıl kadar sürdü. Bu süreçte defalarca lastiklerimi takarken uçmasın diye kız arkadaşıma saçını bağlaması için vermeler gibi komik olaylar yaşadım

Diş teli lastiği önemi?

 • Özellikle ağzınızın iç tarafında kalan dişleri diğerleriyle aynı seviyeye çekmek ve arasında mesafe olan dişlerin daha hızlı hareketini sağlamasını için kullanılmaktadır.
 • Dişleri olduğundan daha hızlı hareket ettiren diş teli lastikleri ilk kullanım süreleri boyunca size çok fazla acı çektirebilir hatta bazı durumlarda ağzınızı kullanamayacağınız seviyeye getirebilir.
 • İlk diş teli lastiği kullanan tedavi sürecindeki bireyler lastiği unutup esnediği sırada zorlanabileceği gibi komik durumlarla da karşılaşabilir.
 • Diş teli lastiği diş tellerinin kardeşi vazgeçilmez zorunlu destekçisidir diyebiliriz.
Diş teli lastiği önemi

Diş teli lastiği ne işe yarar?

Görünüşte bir saç lastiğine benzeyebilir fakat amaç ve yetenekleri çok farklıdır. Diş teli lastiğinin asıl amacı dişler arasındaki boşlukları daha hızlı ve daha doğru şekilde kapatmayı hedeflemektedir. Dişler göründüğü kadar sağlam ve dayanıklı değillerdir.

Dişer hareket etmeye başladıklarında çok hızlı ve kafasına göre yer değiştirebilir. İstemediğimiz yerlere hareket etmemesi için lastiklerle dişlerimizin hareketine yön verebiliriz. Verdiğimiz yönler dişlerimizi düzeltmeye yönelik olan taraflar olmalıdır ki zaten teller geride ya da ileride olan dişleri aynı sıraya koyar.

Diş teli lastikleri neden bu kadar işe yarar?

 • Dişleri Aynı sıraya koyarken de işini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için diş teli lastiği kullanmak zorunlu hale gelmiş olur. Dişlerin arasındaki boşluklara göre kullanılan teller değişebilir. Örneğin mesafe açık ve iki sağlam köklü dişe sahipse daha kalın ve daha büyük lastik kullanılır.
 • Bazı durumlarda büyük lastik iki kat yapılarak sanki saç bağlarcasına da kullanılabilir tabi bu olayı siz kafanıza göre karar vererek yapmıyorsunuz doktorunuzun önerilerine istenilen lastiği alarak istenilen dişlere takmanız gerekiyor. Lastikler her gece değiştirilmelidir.
 • Uzun süre kullanılan lastik bir süre sonra işlevini yitirip kısa sürecek mesafe kapama işlemlerini daha uzun sürelerde bitirebilir.

Diş teli lastiği nasıl takılır?

İşin aslına bakacak olursak diş teli nasıl takılır sorusu, benim en çok eğlendiğim konulardan biri haline gelmişti çünkü lastik takmak zamanla eğlenceli ve komik bir hal almıştı.

Diş teli lastiği nasıl taktığınız aslında önemli değildir önemli olan doğru dişlere telin doğru kısımlarına bağlamasıdır. Bu aşamada parmaklarınız oldukça yetenekli olmalıdır çünkü malum ağzımız fazla büyük bir alan değil ve takmaya çalıştığınız lastiğin çapı da oldukça küçük ve sağlamdır.

Nasıl takılır dikkat etmeniz gereken konular?

 • İlk kullanmaya başladığınızda lastik elinizden kopup fırlayabilir aramaya bulmaya uğraşmayın bulduğunuzda onu tekrar ağzınıza takmanıza mideniz zaten elvermeyecektir.
 • Paketten yenisini alın ve önce doktorun söylediği dişlerden zor olanına daha sonra da parmağınızla lastiği tutup diğer diş telinin üstünde yer alan kısmana takmayı deneyin muhtemelen başarılı olacaksınızdır.
Diş teli lastiği nasıl takılır
 • Başarılı olmadığınız takdirde zaten o lastik yanağınıza fırlayıp canınızı yaktıkça başarıya ulaşmak için daha fazla emek harcayacaksınız.
 • Bazı durumlarda ise sizin de farkınızda olmadan lastikler kopabilir fırlayabilir. Bu durumlarda tekrar başa dönüp yeni bir lastik takmayı deneyebilirsiniz.
 • Gidenin peşinden koşmaya gerek yok sadece yanağınız da biraz acısı olabilir zamanla da buna alışacaksınız.

Diş teli lastiği fiyatları

Diş teli lastikleri diş tellerine oranla oldukça makul fiyatlardadır. Paketleri çok pahalı değildir. Ortalama 10 – 12 TL arasında değişmektedir. Maliyeti düşük olduğu için satıcılardan sizlerde düşük fiyatlara temin edebilirsiniz.

Diş teli lastiği alırken dikkat edilmesi gerekenler?

 • Ama dikkat etmelisiniz ki lastik fiyatını düşürmek için içerisindeki lastik miktarını düşürmeye çalışan kurnazlar olacaktır.
 • Ortalama içerisinde 100 tane olanları almaya dikkat edin aksi takdirde ay bitmeden yeni lastik almanız gerekebilir.
 • Lastiklerin boyutları değişse bile fiyatlarında pek bir oynama söz konusu olmuyor genelde fiyatları birbirine yakındır.
Diş teli lastiği fiyatları
 • Görünüm önemli benim için diyenler olacaktır. Bu arkadaşlar genelde renkli diş teli kullanarak daha şık görüntüler elde edebiliyorlar ve bu renkli telleri renkli lastiklerle kombineleyip kullanabilirler.
 • Lastiklerin renkleri değişince fiyatlarında ufak tefek değişmeler olabilir.

Diş teli lastiği renkleri?

Bu konu aslında birazda dış görünüşle alakalı bir durumdur. Diş tellerini renkli tercih etmek tabi ki ayrı bir şıklık hava katabilir ama bence gereksiz masraf gibi geliyordu.

 • Eğer diş teliniz renkli ise diş teli lastiklerinizin de önemi büyüktür. Mesela benimle birlikte tel taktıran arkadaşım kırmızı diş teli kullanıyordu lastikleri de farklı renkler kullanarak takımına göre bir yaratıcılık yapmıştı. Benimkisinden daha hoş olduğu ayrı bir konuydu tabii ama neticeye bakmak lazım sonuçta ikimizin de dişleri düzelmişti.
 • Kırmızı, mavi, yeşil, beyaz, sarı ve saydam gibi renklere sahip birçok diş teli lastiğini temin etmeniz mümkün.
 • Boyutları aynı olduğu sürece farklı renklerde diş teli lastiği alarak yaratıcı bir görüntü elde edebilirsiniz.
 • Sizlere bir tavsiye vermem gerekirse lastiğiniz bitince işimi görsün yarın alırım şeklinde düşünüp saç lastiği kullanmayın.

Bunlara da göz attın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Sohbet
Ortodonti Listesi Yolla!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?