Diş teli çeşitleri

Diş Teli Çeşitleri ve Fiyatları

Diş teli çeşitleri halkımız arasında ortodontik tedavi, genellikle diş teli tedavisi şeklinde tanımlanmakta ve bilinmektedir. Hali ile diş teli çeşitleri ise ortodonti tedavisinin çeşitleri şeklinde tanımlanabilir. Normalde ağız içerisinde kullanılan teller, ortodontik tedavilerde kullanılan malzemelerin sadece bir bölümünü oluşturmaktadır. Diş telleri genellikle ortodontik braket ve tüplerle beraber kullanılmaktadır. Diş teli çeşitleri, hangi çeşit telin hangi tedavide kullanılması gerektiği, hangi boy ve çapta telin tercih edilmesi gerektiği gibi hususlar teknik konular olup uzman bir ortodontist veya tarafından karar verilebilecek hususlardır.

 • Her ticari firma kendi markası altında farklı özellikte diş telleri imal etmektedirler.
 • Diş tellerinin yapımında çok çeşitli hammaddeler kullanılabilmektedir.
 •  Kullanılan her hammaddenin kendine has özellikleri olup, bu özellikleri sayesinde hastaların ve doktorların ihtiyaçlarına cevap verebilmektedir.
 • Kısaca özetlemek gerekirse, aradığımızın ortodontik tedavi çeşitleri mi yoksa ortodontik tedavide kullanılacak diş teli çeşitleri mi olduğuna karar vermek daha sağlıklı olacaktır.
 • Çoğu durumda diş telleri, braketler ile karıştırılmaktadır. Bu itibarla diş teli çeşitleri ve ortodontik braket çeşitlerini de, birbirinden ayırmak gerekmektedir.

Diş teli çeşitleri nelerdir?

Metal braket, Porselen şeffaf braket, Lingual braket ve şeffaf plak (Telsiz tedavi) olmak üzere 4 tip diş teli çeşidi vardır. Her birine göre fiyatları farklılık göstermesidir. Bunun sebebi ise malzeme üreticisi, tedavinin zorluluğu ve Hekim tarafından kaynaklanmaktadır.

Metal Diş Teli

Metal diş teli (Braketler) ortodontik tedavilerde uzun yılladır kullanılan ve ortodontik tedavilerin bel kemiğini oluşturan malzemelerdir. Günümüzde üretilen çok çeşitli braketler olmakla beraber yıllardan beri en çok kullanılan braket çeşitleri metal braketlerdir. Günümüzde üretilen braketlerin büyük bir kısmı metal braket şeklinde üretilmektedir.

Metal diş teli
 • Metal Braketler/Metal diş telleri dayanıklı olmaları, üretim maliyetlerinin düşük olmaları nedeni ile en fazla tercih edilen braketlerdir.
 • Metal diş tellerinin / braketlerin , tedavi süresince hastanın ağzında ve dişlerinin üzerinde kalmaları ve estetik olarak istenmeyen bir görüntü oluşturmaları alternatif braket çeşitlerinin üretilmesine vesile olmuştur.

Porselen Şeffaf Diş Teli

Porselen diş teli ( Braketler ), metal diş telleri ( Braketler ) ne alternatif bir sistemdir. Metal yerine porselen diş tellerinin tercih edilmesinin en büyük nedeni, estetik unsurlardır. Tedavinin planlanması ve ilerlemesi açısından porselen diş teli veya metal diş teli seçiminin çok büyük bir farkı bulunmamakla beraber, bu konu tamamı ile uzman bir hekim tarafından karar verilmesi gereken bir husustur. Genel olarak söylemek gerekirse;

Porselen şeffaf diş teli
 • Porselen diş telleri (braketler) daha yüksek bir sürtünme katsayısına sahiptir.
 • Sürtünme katsayısının yüksek olması, arasından geçen tel ve porselen yüzey arasında sürtünme kuvveti oluşturmakta ve buda porselen braketin içerisinden geçen telin hareketine karşı bir direnç oluşmasına neden olmaktadır.
 • Oluşan direnç sonucunda porselen diş teli ( braket ) içerisinden geçen tel, metal diş teli ( braket ) içerisinden geçen tele oranla daha zor hareket eder ve bu durum çoğu vakada istenmeyen bir durum olarak karşımıza çıkar. Kısaca özetlemek gerekirse, porselen braketler metal braketlere oranla daha büyük ve şeffaftırlar.
 • Dışarıdan alınabilecek darbelere karşı daha açık olmakla beraber metal braketlere oranla daha az dayanıklıdırlar.
 • Fakat ortodontik tedavi boyunca estetik olarak çok daha iyi bir görüntü vermekle beraber ağzında metal taşıma hissine temkinli yaklaşan kişiler için iyi bir alternatiftir.
 • Porselen diş teli fiyatlarına değinecek olursak, porselen diş telleri ( braketler ) metal diş telleri ( braketler ) ne oranla daha pahalı olmakla beraber üretici firmaların kendi ürünleri için belirlemiş oldukları fiyatlar neticesinde farklılık gösterebilmektedirler.

Lingual Diş Teli (Görünmez Diş Teli)

Lingual diş teli (Braket), lingual orotodontik tedaviye özel olarak tasarlanmış braketlerdir. Halk arasında görünmez braket, gizli braket olarak da adlandırılmaktadırlar. Normal bir ortodontik tedavide braketler dişlerin ön yüzüne yapıştırılmakta fakat lingual ortodontik tedavide özel tasarlanmış lingual braketler dişlerin arka yüzeylerine yapıştırılmak suretiyle tedavi planlanmaktadır. Bu tedavi özel bir uzmanlık gerektirmekte, uzman ortodontistler tarafından tedavi planlaması yapılması gerektirmektedir. Uzman bir hekim tarafından planlanmış bir tedavi ile vakaların birçoğunda pozitif neticeler almak mümkündür.

Lingual diş teli
 • Bu tedaviler de kullanılacak özel tasarlanmış lingual braket sistemleri ve tellerine ihtiyaç duyulmaktadır.
 • Lingual braketler özel bir tasarıma sahip olduklarından dünyada çok az bir firma tarafından üretilebilmekte ve geliştirilebilmektedir. Dünyanın en önemli lingual braket üreticisi, bir Italyan markası olan LEONE dir.
 • Lingual braketler günümüzde ilk üretildikleri 1970 li yıllara göre %50 daha küçük olarak üretilmektedirler.
 • Doktor tarafından uygulanması zahmetli, lingual braketler normal braketlere oranla daha maliyetli olması gibi dezavantajları olmasına karşın hasta adaptasyonu, tedavi başarısı ve estetik olarak daha pozitif  olmaları nedeni ile günümüzde birçok hasta ve doktor tarafında tercih edilmektedirler.

Şeffaf Plak (Telsiz Tedavi)

Şeffaf Plak , diş tellerine alternatif üretilmiş 3D makinelerle tamamen Dijital ortamda yapılan saydam plaklardır. Herhangi bir şekilde ağız içinize bir muayene ya da bir ameliyat uygulanmıyor. Yapmanız tek gereken bir Hekime gidip dişlerinizin bilgisayar ortamda kalıbı çizilip ve üç dört gün sonra 3D makinelerde basılmış bir plak verip takıyorsunuz.

Şeffaf plak telsiz tedavi
 • Şeffaf plak bu derece basit görünüyor ama unutmayın her dişe yapılmıyor eğer aşırı derecede diş bozukluğu varsa şeffaf plaklar işe yaramayacaktır.
 • Bir diğer zorluğu ise 2 haftada bir hekiminize gidip plağınızı yenilemeniz gerekecektir çünkü ilk taktığınız plakla dişleriniz şekil alacaktır ve eski baskı işe yaramayacağından tekrar bir diş kalıbı çıkarılıp takmanız gerekecektir.
 • Şeffaf plaklar dişlerinizin düzeltilme süresi kısa olup 12 ay içerisinde tedaviniz bitecektir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Sohbet
Ortodonti Listesi Yolla!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?