Diş teli ağrısına ne iyi gelir

Diş teli ağrısı

Diş teli ağrısı, öncelikle şunu belirtmek gerekirse; uzman ekipler tarafından profosyonel bir işlem gerçekleşeceğinden ötürü, diş teli takılma esnasında dişlerde herhangi bir diş teli ağrısı gerçekleşmeyecektir. Diş teli braketlere yerleştirildikten sonra dişlerin istenilen yöne çekilmesi adına belirli bir baskı uygulanmaktadır. Ağız yapısının, dişlerin ve apareylerin birbiriyle uyumu, tedavinin ilk döneminde gerçekleşir. Bu sebepten, tedavinin ilk aşamalarında diş teli ağrısı görülebilir. Alışma sürecini atlattıktan sonra bu ağrılar geçecektir.

Dişler şekillendikten sonra yaşanılan bu diş teli ağrısı azalacaktır. Tedavinin süreci büyük önem arz ediyor. Kimi zaman diş hekiminiz, eğer gerekli görürse belirli noktalarda diş telinin ayarlarıyla oynayabilir. Bu gibi dönemlerde de hafif diş teli ağrısı hissedilebilir. Bu sürece kolay alışmak için ilk 1-2 hafta dişlerinizi zorlamayacak gıdalar yemekte fayda vardır. Çorba, süt ürünleri, püre tarzı yiyecekler örnek olarak gösterilebilir.

Diş teli ağrısı


Zaman zaman diş teli tedavisinde diş teli ağrısı ya da sızı sadece dişlerde yaşanmayabilir. Ağrı hissi, iç yanakta dudaklarda  da hissedilebilir bu yaşanılan doğal bir durumdur. Bu sıkıntıların kalıcı olacağı düşünülmemelidir. Alışma sürecini atlattıktan sonra ağzınız rahatlayacak ve normal hissiyatına geri dönecektir. Unutmamalısınız ki, çekeceğiniz bu ufak sıkıntılar sizi mükemmel bir gülüşe kavuşturacaktır sabırlı olun.

Süreç boyunca yaşadığınız herhangi bir sorunu hiç çekinmeden ortodontistinizle paylaşmalısınız. Bu gibi durumlarda diş hekiminiz sizin tedavi sürecinize bağlı olarak en uygun şekilde beslenme, diş temizliği ve hijyeni konusundaki bilgilendirmeleri yapacaktır. Bu sayede diş teli ağrısı yaşamayacaksınız.

Diş teli ağrısı ne zaman başlar?

 • Az önce de bahsettiğimiz gibi, ilk günlerde oluşan baskılar oluşacaktır.
 • Bununla beraber yemek yerken diş teli ağrısı hissi ve dişlerde nabız atışına benzer bir his yaşanabilir.
 • Bu ağrıyı yok etmek için diş hekiminizin tavsiye ettiği bir ağrı kesiciyi kullanarak diş teline alışma sürecini çok daha rahat atlatabilirsiniz.
 • Eğer takılan aygıtların kenar kısımları dudağınızı, dilinizi veya yanağınızı acıtırsa diş hekiminizin vermiş olduğu özel ortodonti mumlarından kopartarak acı yaşatan bölgedeki telin üzerine yapıştırabilirsiniz.
 • Zamanla sadece diş teli ağrısı olmayacaktır diş etiniz yanağınız acıyıp kanayabilir fakat çok kısa sürecektir.
Diş teli ağrısı ne zaman başlar

Diş teli ağrısında dikkat edilmesi gerekenler?

 • Apareylerin herhangi birinin acıtması, kırılması veya kaybolması gibi durumlarda kesinlikle doktorunuzla görüşmelisiniz.
 • Tedavi sırasında en çok aylık randevulardan sonra dişlerde hareket etme hissi ve hassasiyet hissi yaşanmaktadır bu gayet doğal bir durumdur, bu durum sizi telaşlandırmasın ama doktorunuzdan gerekli bilgileri mutlaka almalısınız.
 • Bu noktada en önemli hususlardan birisi de, randevu tarihlerini düzenli takip etme ve zamanında gitmektir.
 • Kişisel sebeplerden ötürü randevuya tarihinde veya saatinde gitmeyecekseniz bir gün önceden doktorunuza ulaşıp randevu tarihinizi değiştirmelisiniz.
 • Randevunuz da meydana gelecek aksilikler tedavi sürecinizi olumsuz yönde etkiler.
 • Hekiminizin verdiği aparey, lastik, ağız dışı aygıtlar veya ilaçlar hekiminizin size önerdiği saatlerde  ve önerdiği şekillerde kullanılmalıdır aksi takdirde tedavi sürecinizin uzamasına yol açabilirsiniz.

Diş teli ağrısı ne kadar sürer?

 • Diş telleri, takıldığı ilk andan itibaren ağızda bir fazlalık gibi düşünülebilir bu ilk ay sizi biraz gerip diş teli ağrısı yaşayacaksınız, alışmanız lazım.
 • Diş telleri takıldıktan hemen sonra 3-5 gün boyunca özellikle ısırırken dişlerde hassasiyet hissedilebilir ve dişler biraz ağrıyabilir 1 hafta sonra böyle bir ağrı olmayacaktır.
 • Ortodontistiniz, hasta ve ailelerine gerekli gördüğü takdirde ağrı kesici tavsiyesi verecektir.
 • Özetleyecek olursak, ortodonti tedavisinden dolayı kaynaklanan rahatsızlık kısa sürelidir ve kolayca giderilebilmektedir. Kişi diş tellerine alıştıktan sonra ağzında bulunan diş telinin varlığını bile unutacak normal hissiyatına geri dönecektir.

Diş teli ağrısına ne iyi gelir?

Diş telleri çoğu zaman, takıldıktan sonra kişinin canını yakabilecek kadar ağrılara neden olabilir. Özellikle ağız içerisindeki dişlerin düz bir şekilde inci gibi bir görünüme sahip olabilmesi için diş teli baskı uygular. Bu baskı genelde dişlerin istenildiği yere hareket etmesini sağladığından olayı dişlerde ve çene kemiğinde hafif ağrılara sebep  olabilmektedir. Diş teli taktıran kişilerin kesinlikle ortodonti uzmanıyla sürekli bir iletişim halinde olması, meydana gelen ağrı ve sıkıntıları belirtmesi gerekmektedir. Diş telinden kaynaklı ağrıların ortadan kaldırılması için, ortodonti uzmanının önereceği ağrı kesici ilaçları kullanarak kendinizi  rahatlatabilirsiniz.

Diş teli ağrısına ne iyi gelir

Diş teli ağrısı nasıl hafifletilir?

 • Diş fırçalama, normalde günlük yaşamımızda dişlerimizin sağlığı için en önemli etkenlerden birisidir. Diş teli tedavisi için bu işlem daha büyük önem arz etmekle beraber, doğru ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır.
 • Gün içerisinde yediğimiz veya içtiğimiz gıdalar diş ve diş telimiz arasında birikebilir eğer bunların temizliğini doğru gerçekleştirmezsek, diş etlerimiz de enfeksiyonlar oluşabilir.
 • Diş teli kullanan kişiler diş eti için uygun olan diş fırçası ve diş macununu kullanmaya özen göstermelidir.
 • Diş teli sert gıdaları çiğnerken daha fazla acı ve ağrı hissetmemize sebep olabilir. Bu nedenden dolayı yeni diş teli taktıran kişiler diş tellerine alışıncaya kadar sıvı gıdalarla beslenmeye ve dişlerini çok fazla zorlamamaya özen göstermelidirler.
 • Diş teline alıştıktan sonra normal yaşantımızdaki besin alışkanlıklarımıza geri dönebiliriz fakat her aşamada ağız bakımımızı düzenli yapmamız çok önemlidir.
 •  Tuzlu su ile gargara yapmak diş teli ağrısı için evde yapabileceğimiz en iyi çözümlerden bir tanesidir.
 • Oldukça basit bir şekilde uygulanan tuzlu su gargarası özellikle diş telini yeni taktırmış kişilerde diş teli ağrısını önemli derecede azaltır.
 • Diş teli ağrısı çektiğimiz günlerde, günde 3 veya 4 kez ağzınızı tuzlu su ile gargara yapmak ağrılarınızı önemli ölçüde azaltacaktır.

Bunlara da göz attın.

 1. Diş teli lastiği
 2. Braket
 3. Ortodonti
 4. Diş teli
 5. İmplant
 6. Diş teli tedavisi

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Sohbet
Ortodonti Listesi Yolla!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?