Diş beyazlatma

Diş beyazlatma

Diş beyazlatma nedir? Şimdi bu gün bir çok kişinin dert ettiği ve herkesin çözüm aradığı diş beyazlatma yöntemleri, evde diş beyazlatma yöntemleri gibi sorularınıza çözüm getireceğiz. Bahsedeceğim yöntemlerin hepsi evde çok kolay uygulanabilir, rahatlıkla yapabileceğiniz yöntemlerdir ve evde kolay bulunabilir malzemelerle yapacağımız yöntemlerdir.

Diş beyazlatma

O zaman biraz diş yapısından, diş renklerinden bahsedelim; Tabi ki herkes dişlerinin bembeyaz olmasından taraftar ama insanların kendi ağız yapısının içerisinde bile kendi dişleri arasında bile tek renkten söz etmek mümkün değildir.

Mesela hiç dikkat ettiniz mi bilmiyorum ama, üst dişlerde köpek dişleri her zaman diğerlerine göre biraz daha sarımtırak biraz daha koyu kalır aynı şekilde alt dişlerde üst dişlere göre yarım ton daha koyudur. Genel olarak ağızda tek bir ton renkten bahsetmek çok mümkün değildir.

Birde şöyle bir şey var; yanakların kapattığı taraflarda yani arkaya doğru gittikçe yine dişlerde biraz koyulaşma görülür aslında ilk anda bakıldığı zaman dişlerde ki o etkileyici beyazlık önce dişin en ön kısmında, güldüğümüz zaman açıkta kalan o kısımda görülür. Genelde insanlar da ağırlık olarak buraya takılıyorlar ama bu bahsedeceğim diş beyazlatma yöntemlerinin hepsi dişlerinizin tamamına uygulanabilir yöntemler olacaktır. 

Evde rahatlıkla uygulanabilir diş beyazlatma yöntemleri

Şimdi ben bazı evde diş beyazlatma yöntemlerden bahsedeceğim ama bu yöntemler herkes için aynı oranda çalışacak mı bunu cevabını vermek gerekirse böyle bir şey olmayacaktır. Çünkü acı bir gerçekten bahsediyorum benimde kendi diş hekiminden öğrendiğim bir bilgiyi aktaracağım sizlere dişlerin alt tonları öğrendim yani hiçbir zaman kimse için tek bir ton renkten bahsetmek mümkün değildir. 

Bu tonlar; sarı alt tonu, gri alt ton, mavi alt ton olarak dişlerde bulunurlar. Sizin alt tonunuza göre açılabilecek en beyaz renginiz neyse ona kadar gelebilirsiniz yani o her zaman reklamlarda gördüğünüz pırıl-pırıl gerçekten mermer gibi bembeyaz dişler var ya herkesin ona ulaşması mümkün değil. Eğer o kadarını isterseniz muhtemelen diş hekimleri tarafından uygulanabilecek estetik müdahalelere başvurmanız gerekecektir. Şu olayı kabullenmeniz gerekir; kendi dişinizin alt tonu neyse o skala gelebilecek en açık renklere kadar gidebilirsiniz. Daha beyaz olması için estetik müdahaleler gerekiyor. 

Diş beyazlatma yöntemleri

O zaman bu yöntemlerden bahsedelim artık; Kendim de denediğim çok memnun kaldığım ve hiçbir zararını görmediğim evde en iyi 5 diş beyazlatma yöntemlerinden bahsedeceğim. Önce küçüklüğümüzden beri bize öğretilen en temel yöntemden bahsetmek istiyorum. Bundan bahsetmesem içim rahat etmezdi gerçekten. 

Diş beyazlatma yöntemleri
Diş beyazlatma yöntemleri

Diş beyazlatma da 1.yöntem ” FIRÇA ”

Sabah ve akşam olmak üzere günde en az iki kez dişlerinizi fırçalayın. Eğer özel bir durumunuz yoksa hekiminiz size aksini belirtmediyse genelde böyle diş hassasiyeti ile ilgili durumlarda farklı yönlendirmeler yapabiliyor hekimler. Öyle bir durumunuz yoksa en azından sabah ve akşam mutlaka dişlerimizi fırçalamak gerekiyor. Çünkü bu sadece beyazlık isteği ile alakalı bir şey değil genel ağız bakımı ve ağız sağlığı ile alakalı bir durum.

Dişlerinizi nasıl fırçalamak gerekiyor?

 1. Dişlerinizi en az 1 dakika fırçalayın. Bazen 2 dakika da öneriyorlar.
 2. Diş macunu konusunda beyazlatıcı etkisine sahip olanları tercih edin.
 3. Sigara içenler için geliştirilmiş diş macunlarını kullanabilirsiniz. 

Diş beyazlatma da 2.yöntem ” ÇİLEK ”

Belki duymuşsunuzdur bilmiyorum ama , evde diş beyazlatmada çileğin kullanımı şöyle;

 1. Bir çileği ya da yarım çileği çatalla bir tabakta ezin daha sonra diş fırçanızı alıp dişlerinizi çilekle fırçalayın. 
 2. En az 2 dakika boyunca fırçalamaya devam edin. 
 3. Daha sonra ağzınızı suyla yıkayıp durulayın.

Çileğin şöyle bir özelliği var; içerisinde bir meyve asiti var ve bu diş yüzeyinde ki zorlanmaları ve plağı çok güzel temizliyor. Ama şöyle bir durum var çileğin içerisinde asit olduğu için haftada 2 defadan daha sık uygulanmaması gerekir. Hatta haftada bir olması daha sağlıklı olacaktır. 

Diş beyazlatma da 3.yöntem ” MUZ KABUĞU ”

diş beyazlatma da muz kabuğu
 1. Dişlerinizi normal diş macunu ile fırçaladıktan sonra ağzınızı durulayın. 
 2. Muz kabuğunun iç tarafını yani etli kısmını dişlerinize sürtmeye başlayın. Dişlerinizi muz kabuğu ile fırçalıyorsunuz yani siliyorsunuz gibi düşünün. 
 3. Bunu yaklaşık 1 dakika kadar sürdürün.
 4. Daha sonra temiz bir diş fırçasıyla ve sadece suyla dişlerinizi fırçalayın.

Hem muz hem de muz kabuğunda bulunan potasyum, magnezyum evde diş beyazlatma konusunda en etkili içeriklerinden diyebiliriz hem ulaşılması çok kolay bir şey. Bu yüzden özellikle muzdan bahsetmek istedim. 

Diş beyazlatma da 4.yöntem ” GLİSERİN ”

Gliserin anti-bakteriyel özelliklere sahip ve bu sayede hem dişleri beyazlatmada ve ağız içerisinde ki mikropları temizlemede çok etkilidir. Uygulaması gerçekten çok kolay.

 1. Normal rutin dişlerinizi fırçalayın. 
 2. Diş fırçalama bittikten sonra bir kulak çöpü olabilir ya da böyle bir damlalığınız varsa onu kullanabilirsiniz. Gliserini dişlerinizin üzerine sürüyorsunuz ve hayatınıza devam ediyorsunuz. 

zaman içerisinde fark edeceksiniz ki gliserinin dişlerinizi beyazlatma da, parlatma da ve daha beyaz görünmesini sağlayacaktır ve ağız içerisinde ki mikropları da çok ciddi oranda yok ediyor. Gliserine ulaşmak için eczanelerden satın alabilirsiniz ya da bazı kozmetik mağazalardan çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. 

ve geldik en bilinen yönteme ayrıca en etkili yönteme..

Diş beyazlatma da 5.yöntem ” KARBONAT ”

Karbonat’ın doğal renk açıcı özelliği bulunmaktadır. Bunu uygularken dikkat edilmesi gereken en önemli iki nokta var; bunlardan bir tanesi kesinlikle diş etlerine getirmemek lazım çünkü uzun süreli kullanımda hatta ilk kullanımda bile etkisini gösteriyor. Uzun süreli kullanımda zararlarını çok net görebilirsiniz. Diş etlerinde hassasiyete sebep oluyor bu yüzden diplere gelmeden dişler üzerinde fırçalanması gerekiyor.

Diş beyazlatma da karbonat

Diğer dikkat edilmesi gereken ikinci nokta ise kesinlikle yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla yapmalısınız. Gelelim karbonatla dişlerinizin nasıl beyazlayacağına;

 1. Bir kaba kullanacağınız kadar karbonat dökün.
 2. Daha sonra kendi diş fırçanızı sadece suyla biraz ıslatın.
 3. Islattıktan sonra karbonata batırıp çıkarın
 4. Ondan sonra diş etlerine getirmeden en az 1 dakika boyunca karbonatla dişlerinizi fırçalayın. 
 5. Daha sonra suyla dişlerinizi yıkayıp durulayın.

Bu yöntemi diş macunuyla fırçaladıktan sonra yapın. Yani karbonatla dişleri fırçaladıktan sonra diş macunuyla fırçalamaya gerek yok gibi bir düşünceye girmeyiniz. 

Karbonat diğer yöntemlere göre etkisini ilk kullanımda gösteren evde diş beyazlatma yöntemdir. Ağzınızı duruladıktan sonra hafif bir kuruluk hissedebilirsiniz çok normal bir durumdur.

Buraya lütfen dikkat !

Bazı web sitelerinde hatta bazı değil hepsinde karbonatla limonu karıştırarak evde diş beyazlatma yöntemi yapın diyor. Kesinlikle böyle bir şey yapmayın limon içerisinde bulundurduğu sitrik asit çok etkili bir asit olduğundan diş minesini zedeler hatta gözünüz limon karışımından korkması için zamanla dişleriniz parçalanma durumlarına dahi gelebilir. 

ve son olarak şunu söylemek gerekirse bence en basit en etkili en kısa sürede dişleriniz beyaz olsun istiyorsanız bir diş hekimine gidip  20 dakikada hiç olmadığı kadar beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Sohbet
Ortodonti Listesi Yolla!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?