Metal braket

Braket

Braket sabit ortodontik tedavi yöntemlerinin vazgeçilmez elemanıdır. Farklı firmalar tarafından üretilen yüzlerce patentli braket çeşitleri bulunmaktadır. Braketler metalden, porselenden veya kompozitten üretilmiş olabilirler. Kendi iç dizaynları , açıları ve farklı yapıya sahip birçok braket çeşitleri bulunmaktadır.

Braket Nedir?

Diş teli tedavisinin başarıyla sonuçlanabilmesi için şüphesiz en en önemli uygulama brakettir. Neden diye soruyorsanız çünkü diş bozukluları, yamuklukları braketler sayesinde düzeltiliyor. Özetle braket nedir sorusana verilecek en doğru ve net cevap; diş teli tedavinizde dişlerinizin düzelmesinde yardımcı olan olmazsa olmaz bir aparattır. Braketlerin insan sağlığına ağız ve diş sağlığına herhangi bir zararı veya eksi bir tarafı yoktur. Braketler ağızdayken çok dikkat edilmesi lazım örnek verirsek; Sert bir yiyecek yediğiniz zaman bu yiyecek brakete denk geldiği anda braket düşebilir veya kopabilir. Böyle bir durumda Doktorunuza gidip düşen braketinizin yerine bir yenisini eklemeniz gerekecektir.

Braket çeşitleri?

Braket çeşitleri;  metal braket, kapaklı , seramik, Invisaling ve lingual braketlerdir. Bunlar özelliklerine göre diş teli tedavisinin uzaması, kısalması ve fiyat değişikliğine doğrudan etki etmektedir.

Metal Braketler:

Herkesin bildiği bir çeşit olan bu metal braket; yolda yürüyen bir kişinin ağzında ya da bir arkadaşınızda kesinlikle görmüş olabilirsiniz. Bir açıdan da en çok tercih edilen bir aparattır.

 • Diğer çeşitlere göre biraz daha ucuz olması ve tedavi süresinin diğerlerine göre kısalmasıdır.
 • Metal braketler hiçbir şekilde paslanmaz yüksek kalite çelikten yapılır.
 • Tedavide kullanılan bu aparatı istediğiniz renklerde hekiminiz tarafından temin edilebilir. Bu açıdan da renkli olduğu zaman çocuklar için güzel eğlenceli bir hal alacaktır.
Metal braket

Seramik braketler:

Beyaz renkte ve saydam olan bu braket çeşidi insan ağzında metal olana göre daha az görünür ve estetik bir yapıda olmasından dolayı dişlerinize biraz lüks bir hava katar.

 • Ama tabi bu çeşidin kırılma olasılığı diğerlerine göre daha fazla olduğu için özen ve disiplinle bakılması lazım.
 • Çocuklar çok hareketli olduğu için tavsiye edilmez.
 • Daha çok ileri yaşlarda diş teli tedavisi görecek hastalar için uygundur.
 • İşinden dolayı sürekli insanlara iletişim halinde olan kişiler de genelde  seramik braketi tercih edebilmektedir.
Seramik braket

Invisaling (telsiz tedavi):

Dünya’da ve ülkemizde en popüler olan bir tedavidir neden mi çünkü dişlerinize tel taktırmadan dişlerinizde ki bozukluklar, yamukluklar bu tedavi yöntemi ile düzeltmek mümkün.

 • İnvisaling (telsiz tedavi) hali hazırda olan bir şey değildir.
 • Kişiye özgü üretildiği için doktorunuz muayene ettikten sonra dişlerinizdeki bozukluklara göre plak yapılır.
 • Bu plak şeffaf olup siz takarken bile ağzınızda görünmez.
 • Yemek yiyeceğiniz zaman kolaylıkla takılıp çıkarılan bir şey olduğu için yemek esnasında çıkartıp ağız ve diş temizliğinizi yaptıktan sonra geri takabilirsiniz.
 • Bu lüks özeliklerinden dolayı diğerlerine göre en pahalı olandır.
İnvisaling telsiz tedavi

Lingual braketler:

Bu çeşit Invisaling(telsiz tedavi) yöntemi hariç yapı olarak çok bir farklılığı yoktur. Fakat en büyük özelliği dişlerinizin arkasına takılmasıdır. Bu nedenden dolayı dişlerinizin ön yüzeyinde braket ve tel olmayacağı için kimse tel tedavisi olduğunuzu anlamayacaktır.

 • Halk arasında görünmez diş teli tedavisi olarak ta bilinmektedir.
 • Fakat kullanılan bu teknik diğerlerine göre zor bir tekniktir.
 • Her hekim bu tekniği kullanmayıp bilmediği için hem iyi bir hekim bulmak zor ve bu nedenlerden dolayı biraz pahalı bir tedavi yöntemidir.
Lingual braketler

Braket fiyatları?

Braket fiyatları hakkında bir fiyat veya rakam vermek çok doğru olmayacaktır. Çünkü bu kişiden kişiye, diş bozukluğunuza göre, istediğiniz tedaviye göre fiyatlarda değişkenlik olası bir durumdur.

 • Ama en düşük veya en yüksek bir fiyat gibi bir şey söylersek 3.500 tl’den başlayıp 12.000 bin tl’ye kadar uzanan fiyatlar vardır.
 • Tedavi yöntemlerine göre fiyat belirlersek en ekonomik olan metal braketle tel tedavisidir.
 • Daha sonra seramik ondan sonra lingual braket gelir ve en pahalı olan Invisaling (telsiz tedavi) yöntemidir.

Bunlara da göz attın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Popüler Yazılar

2 Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button
Sohbet
Ortodonti Listesi Yolla!
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?